Rys historyczny
Aktualnie jesteś tutaj: Strona Główna Bank Rys historyczny
A A A

 

   Rys historyczny

 

 

Historia Banku Spółdzielczego w Obornikach Śląskich rozpoczyna się 2 lipca 1950 roku.

 

W tym dniu został sporządzony protokół zgromadzenia założycielskiego Spółdzielni.

 

12 lipca 1950 roku Bank Rolny O/Woj we Wrocławiu wydał zezwolenie na założenie Gminnej Kasy Spółdzielczej w Obornikach Śląskich, natomiast sama rejestracja Spółdzielni nastąpiła przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu w dniu 31 lipca 1950.

 

Działalność GKS była ograniczona a jej cel został określony w § 4 statutu jako „pomoc w podnoszeniu dobrobytu i kultury bezrolnych, małorolnych i średniorolnych chłopów, zgodnie z planami rozwoju gospodarczego wsi”.

Nazwa „Bank Spółdzielczy w Obornikach Śląskich” pojawiła się dopiero w 1961 r., (oczywiście po licznych wcześniejszych przekształceniach). Przełomowe daty w funkcjonowaniu Banków Spółdzielczych w tym naszego BSu to rok 1975, 1977, 1981 i 1982 gdzie Prawo bankowe i Prawo spółdzielcze w istotny sposób zmieniły zasady funkcjonowania BS ów oraz przywróciły samorządność i samodzielność opartą na rachunku ekonomicznym, przełom lat 1989/1990 i dalsze zwiększenie autonomii pozbawiające BGŻ centralnego związku z bankami spółdzielczymi, rok 1994 i wejście w życia tzw. „ustawy świętojańskiej”. Od 1997 r. Bank nasz był zrzeszony w DBR S.A. we Wrocławiu, następnie w GBPZ S.A. we Wrocławiu, a po licznych zmianach, łączeniach i przekształceniach w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. w Warszawie gdzie nadal funkcjonuje w ramach Grupy BPS zajmując dobrą pozycję.

 

Ustawa z 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających określająca m.in. wysokość kapitału, wymogła na kierownictwie Banku podjecie skutecznych działań na rzecz zwiększania funduszy własnych. W wyniku tego, uchwałą NZP z dnia 25 listopada 1998 roku doszło do połączenia się z dniem 1 stycznia 1999 roku z Bankami Spółdzielczymi w Brzegu Dolnym i Prusicach, które zostały oddziałami BS w Obornikach Śląskich. Obecnie prócz ww. Oddziałów BS w Obornikach Śląskich posiada 1 filię i 6 punktów kasowych a jego teren działania obejmuje województwo dolnośląskie oraz powiat rawicki województwa wielkopolskiego.

 

Pomimo istniejącej konkurencji Bank posiada dobrą kondycję finansową, która pozwala na ciągłe inwestowanie i rozwój.

 

 

 

Aktualności i wydarzenia
26 marzec 2024

...

07 marzec 2024

...

23 październik 2023

...

Masz pytania bądź wątpliwości?
p>Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji i chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu i do odwiedzania naszych placówek

Wieloletnie doświadczenie, wyspecjalozowana kadra pracownicza, przemyślane inwestycje oraz nastawienie skierowana na sukces sprawiły, iż Bank Spółdzielczy w Obornikach Śląskich jest jedną z najlepiej rozwijających się i prosperującuch jednostek bankowych w naszym kraju. Wybierając nas możesz być pewien, że Twoje pieniądze będą pod dobrymi rękami i wspólnie osiągniemy sukces!

© 2015 Copyright. Wszystkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: iPolskla.com.pl
Bank Spółdzielczy
55-120 Oborniki Śląskie
ul. Trzebnicka 3
kod Swift: POLUPLPR
+48 (71) 310 51 23
oborniki.slaskie@nasz-bs.pl