O Banku
Historia Banku Spółdzielczego w Obornikach Śląskich rozpoczyna się 2 lipca 1950 roku. W tym dniu został sporządzony protokół zgromadzenia założycielskiego Spółdzielni pod nazwą „Gminna Kasa Spółdzielcza w Obornikach Śl”. Gminna Kasa Spółdzielcza obejmowała swą działalnością miasto i gminę Oborniki Śląskie i gminę Skokowa. Założycielami GKS było 46 osób, które wybrały pierwsze władze.
Bank Rolny Oddział Wojewódzki we Wrocławiu w dniu 12 lipca 1950 roku wydał zezwolenie na założenie Gminnej Kasy Spółdzielczej w Obornikach Śląskich, natomiast sama rejestracja Spółdzielni nastąpiła w dniu 31 lipca 1950 roku przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu pod numerem RS/III – 351.
Pierwszy Statut Gminnej Kasy Spółdzielczej stanowił przedruk z Dziennika Ustaw Nr 62 z dnia 23 grudnia 1949 roku. Działalność GKS była ograniczona a jej cel został określony w § 4 statutu jako „pomoc w podnoszeniu dobrobytu i kultury bezrolnych, małorolnych i średniorolnych chłopów, zgodnie z planami rozwoju gospodarczego wsi”.
Początkowy okres działalności był bardzo ograniczony i dopiero po roku 1956, kiedy nastąpiły zmiany w polityce rolnej Kasa mogła prowadzić działalność w nieco rozszerzonej formie tzn. mogła udzielać swoim członkom pożyczek ze środków własnych.
Rok 1957 był przełomem dla spółdzielczości – została wydana ustawa o zmianie dekretu i reformie bankowej z 1948 roku, powołany został Związek Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych i od tej pory Bank nasz zmienił nazwę z GKS na Spółdzielnie Oszczędnościowo-Pożyczkową. 10 maja 1961 roku do rejestru Spółdzielni została wpisana nazwa „Bank Spółdzielczy w Obornikach Śląskich”. Tak jak zmieniła się sytuacja, tak też nasz Bank zmieniał zasięg swojego działania. 1 stycznia 1973 roku przejęliśmy od Banku Ludowego w Trzebnicy filie w Prusicach, która została przekształcona w Oddział Banku, a w roku 1974 w samodzielną placówkę bankową.
Rok 1975 był rokiem dalszych przemian. Na mocy ustawy Bank został włączony do struktury państwowo – spółdzielczej tj. BGŻ, który stał się dla BS-ów centralą finansową i organizacyjną. Bank nasz przyjął z byłego Banku Rolnego nowe zadania a przede wszystkim kredytowanie zakupu nieruchomości rolnych na warunkach określonych przez Ministra Rolnictwa.
Od roku 1977 Bank w Obornikach Śląskich prowadził ewidencję produkcji rolnej do celów emerytalnych dla 1190 indywidualnych gospodarstw rolnych. Wprowadzenie stanu wojennego spowodowało w działalności Banku znaczne utrudnienia i ograniczenia działalności, szczególnie kredytowej. Na szczęście w miarę upływu czasu wszystko powracało do normalności.
W roku 1982 Prawo bankowe i Prawo spółdzielcze w istotny sposób zmieniły zasady funkcjonowania BS-ów oraz przywróciły samorządność i samodzielność opartą na rachunku ekonomicznym.
Przełom lat 1989/90 był w dotychczasowej działalności najważniejszym momentem, do czego w dużej mierze przyczyniło się, nowe Prawo bankowe, zwiększające autonomię banków spółdzielczych. Przepisy ustawy z 20 stycznia 1990 roku pozbawiły BGŻ centralnego związku z bankami spółdzielczymi, które mogły same decydować o swoim zrzeszeniu. Bank nasz podobnie jak i większość BS-ów, pozostał nadal przy Banku Gospodarki Żywnościowej. Przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku spowodowały, że kierownictwo naszego Banku zadeklarowało przystąpienie do Dolnośląskiego Banku Regionalnego S.A. we Wrocławiu (i od roku 1997 do 2002 Bank nasz był zrzeszony w DBR S.A. we Wrocławiu). Od roku 2002 Bank Spółdzielczy w Obornikach Śląskich jest zrzeszony w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A w Warszawie.
Bank Spółdzielczy w Obornikach Śląskich działa na rzecz rolnictwa, kompleksu gospodarki żywnościowej, rzemiosła, prywatnego handlu i usług nieprzerwanie od 50 lat. Staramy się być bankiem uniwersalnym do kompleksowej obsługi finansowej i wspierania rozwoju gminy, rolnictwa i jego otoczenia.
Ustawa o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających określająca wysokość kapitału, wymogła na kierownictwie Banku podjecie skutecznych działań na rzecz zwiększania funduszy własnych. (Fundusze określają rozmiary prowadzonej przez Bank działalności; im większe fundusze, tym większy bank i tym samym większe możliwości jego działania.) W wyniku tego, uchwałą NZP z dnia 25 listopada 1998 roku doszło do połączenia się z dniem 1 stycznia 1999 roku z Bankami Spółdzielczymi w Brzegu Dolnym i Prusicach. Obecnie Bank Spółdzielczy w Obornikach Śl posiada oddziały w Brzegu Dolnym i Prusiach oraz Filię w Wołowie.
W dniu 30 października 2023 roku została oddana do użytkowania nowoczesna siedziba Centrali Banku w Obornikach Śląskich, przy ul. Władysława Orkana 4.
Placówka w nowej odsłonie tworzy eleganckie i estetyczne wnętrza, zapewniające wygodną przestrzeń obsługi Klientów, jak również atrakcyjną lokalizację.
Dbając o wszystkich naszych klientów, dostosowaliśmy nasze placówki do obsługi osób niepełnosprawnych.
Bank Spółdzielczy w Obornikach Śląskich jest instytucją finansową, której przyszłość zależy od rozwoju całej społeczności lokalnej. Dlatego poza swoją działalnością statutową Bank inwestuje także w kapitał ludzki, wspierając finansowo i rzeczowo lokalne placówki oświatowe i kulturalne, kluby sportowe i organizacje społeczne.
Jesteśmy stałym sponsorem wydarzeń mających na celu integrację społeczną i promocję regionu, takich jak: Święto Truskawki w Pęgowie, Święto Strażaka oraz Dzień Dziecka.
Obecnie Bank Spółdzielczy w Obornikach Śląskich zapewnia swoim Klientom produkty bankowe z zastosowaniem nowoczesnych i bezpiecznych technologii informatycznych (Bankowość internetowa, Bankowość mobilna, BLIK, przelewy na telefon).
Osiągane wyniki ekonomiczne pozwalają na ciągłe inwestowanie i rozwój.
Pomimo istniejącej konkurencji Bank posiada dobrą kondycję finansową, która pozwala na ciągłe inwestowanie i rozwój.